Ünlü saatçiye skandal taklit saat baskını2

 Türkiye’nin ünlü saat mağazası Saat&Saat üretip sattığı Greenwich markası nedeniyle şok baskın yaşadı. Mahkeme kararı ile taklit saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’in çok sayıdaki mağazasında polis eşliğinde el koyuldu.

Ünlü saat markasına şok baskın!

Türkiye’nin ünlü saat mağazası Saat&Saat üretip sattığı Greenwich markası nedeniyle şok baskın yaşadı.
Mahkeme kararı ile taklit saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’in çok sayıdaki mağazasında polis eşliğinde el koyma işlemi gerçekleştirildi. Markanın internet sitesi de yine mahkeme kararı ile kısa süreliğine erişime kapatıldı.
138 mağazası ile dünyaca ünlü çok sayıda saat markasının Türkiye’deki temsilcisi olan Saat&Saat’e şok taklit saat baskını yapıldı. Mağazada ele geçirilen çok sayıda Greenwich marka saate mahkeme kararı ile el konuldu.

Saat&Saat’e DAVA AÇTI

Greenwich markasını tescil ettiren ve aynı isme sahip mağazalarıyla saat sektöründe faaliyet gösteren Sapan Saat, Greenwich ismiyle saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’e dava açtı.

BİREBİR TAKLİT EDİLDİ

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Sapan Saat tarafından verilen dilekçede 2016/18280 sayısıyla tescil ettirdiği dünyaca ünlü tanınmış “Greenwich”markasının Saat&Saat tarafından tanınmışlığından faydalanarak kar elde etmeye yönelik birebir taklit edilerek tescil ettirildiği belirtildi.

SAATLERİN TOPLATILMASINA KARAR VERİLDİ

Mahkeme tarafından 23 Mart’ta alınan karar ile “GREENWİCH” ibareli markasına iltibas teşkil eden davalının “GREENWICH ve Greenwich 1847” taklit marka ürünlerine, saat ve varsa başkaca saat emtiaları, yedek parçalar, numuneleri, reklam malzemelerinin, etajerlerinin, saat kutularının tedbiren muhafaza altına alınmasına, www.saatvesaat.com alan adlı internet sitesindeki Greenwich ibareli kullanıma yönelik görsellerin içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde siteye erişimin engellenmesine de karar verildi.

KARARA UYMAYANA DİSİPLİN HAPSİ

Mahkeme tarafından, verilen ihtiyati tedbir kararının uygulanmasına ilişkin emre uymayan veya tedbir kararına aykırı davranan kimselere ise bir aydan altı aya kadar disiplin hapsi cezası verilmesine de hükmedildi.

POLİS NEZARETİNDE EL KONULDU

Mahkeme kararı ile İstanbul 24. İcra Müdürlüğünce başlatılan haciz işlemleri kapsamında saat&saat’e ait birçok mağazasında bulunan “GREENWICH, GREENWICH 1847” saat ürünlerine, dergilerine, reklam etejerlerine, kutularına ve faturalarına el konuldu. Polis nezaretinde gerçekleştirilen uygulamada taklit saatlere el konulma işlemine ait görüntüler de ortaya çıktı.

Ünlü saatçiye taklit saat baskını

Türkiye’nin ünlü saat mağazası Saat&Saat üretip sattığı Greenwich markası nedeniyle şok baskın yaşadı. Mahkeme kararı ile taklit saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’in çok sayıdaki mağazasında polis eşliğinde el koyma işlemi gerçekleştirildi. Markanın internet sitesi de yine mahkeme kararı ile kısa süreliğine erişime kapatıldı.

Polis ünlü saat mağazasının bütün şubelerini basmıştı… Mahkemeden yeni karar

Sapan Group’a ait Emin Aykaç Saatçilik Kuyumculuk şirketi, ünlü Saat&Saat markasının sattığı “greenwich” markasının iptali ve sicilden kaldırılması için dava açtığı davada mahkeme, mahkeme piyasadaki saatlerin toplatılması ve satılmaması için tedbir kararı verdi. Saat&Saat markası karara itiraz etmesi üzerine aynı mahkeme 50 bin lira teminat karşılığı tedbir kararını kaldırdı. Mahkemenin bu kararı üzerine piyasada toplatılan “greenwich” markalı ürünlerin Saat&Saat firmasına iade edileceği öğrenildi.

Polis ünlü saat mağazasının bütün şubelerini neden basmıştı?

Sapan Group’a ait Emin Aykaç Saatçilik Kuyumculuk şirketi, ünlü Saat&Saat markasının sattığı “greenwich” markasının iptali ve sicilden kaldırılması için dava açtığı davada mahkeme, mahkeme piyasadaki saatlerin toplatılması ve satılmaması için tedbir kararı verdi. Saat&Saat markası karara itiraz etmesi üzerine aynı mahkeme 50 bin lira teminat karşılığı tedbir kararını kaldırdı. Mahkemenin bu kararı üzerine piyasada toplatılan “greenwich” markalı ürünlerin Saat&Saat firmasına iade edileceği öğrenildi.

POLİS BASKINIYLA ÜRÜNLER TOPLATILDI

Davanın geçen hafta görülen duruşmasında mahkeme, davalı Saat&Saat şirketine ait “greenwich” markalı ürünlerin toplatılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca davalı saat firmasına ait “www.saatvesaat.com” adlı sitede yer alan “greenwich” ibareli görsellerin kaldırılmasına ve siteye erişimin engellenmesine karar verdi. Mahkemenin kararı üzerine Türkiye genelinde Saat&Saat markalı mağazalarda polis baskını yaşandı. “greenwich” markalı ürünler toplatıldı.

TEDBİR KALDIRILDI

Davanın bugün görülen duruşmasında davalı şirketin internet sitesinin erişime açıldığı, ancak sitedeki “greenwich” markalı ürünlerin tedbir kararının devam ettiği belirtildi. Davalı şirketin avukatı, “Ortada taklit saat üretimi varmış gibi beyanları kabul etmiyoruz. Müvekkilim şirket 180 mağazasıyla markasını tescil ederek saat üretimi yapmaktadır. Mağazalarda “greenwich” ibaresi yoktur. İhtiyati tedbir kararı kaldırılsın. Herhangi bir taklit yapmadık” dedi. Mahkeme davalı Saat&Saat şirketinin avukatının itirazını kabul ederek bir haftalık süreç içerisinde 50 bin lira teminat karşılığı ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkemenin bu kararı üzerine piyasadan toplatılan “greenwich” markalı saatlerin tekrar Saat&Saat şirketine iade edileceği öğrenildi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir