Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ İZLEYECEK

AGİT 24 Haziranda gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini izlemek için gözetmen göndereceğini duyurdu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimlere gözlemci göndereceğini duyurdu.

AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından yapılan açıklamada, uzmanlardan ve 28 kişilik uzun dönemli gözlemciden oluşan ana heyetin yanısıra 350 kişiden oluşan kısa dönemli gözlemci ekibinin seçimlerde görevlendirileceği belirtildi. AGİT, heyetin Türk hükümetinden yapılacak davetin ardından Türkiye’ye gideceğini bildirdi.

Geçtiğimiz yılki anayasa değişikliği referandumunu izleyen AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), oylamanın”eşit olmayan koşullarda” yapıldığı eleştirisinde bulunmuştu. Gözlemciler, tarafların kampanya sürecinde eşit şartlara sahip olmadığına dikkat çekmişti. Oylamanın yasal standartlara uygun olmadığı kuşkusu taşıyan gözlemciler, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını belirtmişti.

16 Nisan referandumu gibi 24 Haziran seçimleri de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl altında gerçekleştirilecek.

AGİT

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir